piątek, 25 marca 2011

Kojarzenie Gołębi pocztowych

 
Wiosna jest porą roku w której wszystkie stworzenia pragną wydać potomstwo. Podczas pierwszych ciepłych dni w gołębnikach zaczyna się wielkie pobudzenie. Gołębie najchętniej dobierają się w pary same, ale żeby uzyskać dobry wynik hodowlany należy dobierać partnerów według własnego zdania. Eliminujemy w hodowli osobniki słabe i chore, takie które nie wydałyby dobrego i zdrowego potomstwa.
 Przed łączeniem w pary gołębiom należy podać "dobrą karmę", witaminy, a także granulki bogate w wapń. Okres godowy trwa od 5 do 9 dnia. Prawidłowo odżywiane samice znoszą w efekcie duże jaja z których wylęgną sie najprawdopodobniej zdrowe i silne młode. Jaja zbyt małe należy usunąć zaraz po zniesieniu ich przez samice.
Do wychowania młodych po wartościowych rodzicach często używa się rodziców zastępczych tzw. "mamek". Należy wtedy przełożyć jaja od wartościowych par "mamkom" naniesione tego samego bądź następnego dnia co gołębie wartościowe. Po okresie od 16 do 18 dni od zniesienia jaj lęgną się młode. Ważnym zadaniem hodowcy jest obserwacja ptaków, a w zasadzie ich odchodów, które świadczą czy gołębiom nic nie dolega. Suche świadczą o zdrowiu gołębi, natomiast gdy pojawią się odchody wodniste należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy o najważniejszym o zdrowiu gołąbków, bo tylko zdrowe ptaki w sezonie lotowym są w stanie efektywnie wykorzystać swój umysł i energie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz